Scoala Alecu Russo Iasi

Festivalul-Concurs de Teatru „Persona”

1. FLUTURAȘII – „TIGRUL CĂRUIA ÎI PLĂCEAU CLĂTITELE” DE RUTH BYERS

 PROFESORI ÎNDRUMĂTORI: CROITORU LILIANA, CIMPOI MIHAELA-TATIANA

 ȘCOALA GIMNAZIALĂ VALEA LUPULUI, IAȘI

2. LICURICII – „PORTRETUL COLEGEI DE BANCĂ”, DE MIRCEA SÂNTIMBREANU

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ALINA-ADRIANA MURARU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „DIMITRIE ANGHEL”

 

3. CANTALUP – „POEM ÎN LUT” – CREAȚIE PROPRIE

  PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: CROITORU LILIANA

  ȘCOALA GIMNAZIALĂ VALEA LUPULUI, IAȘI

 

 

 

4.LICURICII – „SCUFIȚA ROȘIE ȘI PLANTELE MEDICINALE”

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: DORINA MARTA

GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.4, IAȘI

5.PERSONA – „FATA MOȘNEAGULUI CEA CUMINTE”, DUPĂ PETRE ISPIRESCU

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: MARIA CIUBOTARU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

6.GAȘCA VESELĂ – „NU CITEȘTI O CARTE”, de ION DIANU

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: IULIA-AURORA SANDU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

 

7.TINERE SPERANȚE – „POVAȚA GREIERULUI”

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ELVIRA DIMA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

8. ȘTEFANACHE TEODOR – „CENUȘĂREASA”, MONOLOG

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ELVIRA DIMA

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

 

 

9.AMALIA NICOLAU – „VULPEA”, monolog, adaptare după ION CREANGĂ

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: CARMEN BUBURUZANU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „BP HAȘDEU”, IAȘI

10. MITITELU MARIA – „LUPUL, IEZII ȘI VIZORUL” 

PROFESORI ÎNDRUMĂTORI: ROXANA BORDEIANU, MAGDAROȘCĂNEANU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „TITU MAIORESCU, IAȘI

 

 

11.MAYA NECHITA – „POVESTEA PĂLĂRIILOR”

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: IULIA COTIN PĂTRAȘCU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „TITU MAIORESCU”, IAȘI

 

 

12. DETECTIVII – „ALBASTRĂ CA CERNEALA” DUPĂ OCTAV PANCU-IAȘI

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ȘTEFĂNIȚĂ BORȘ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ION CREANGĂ”, IAȘI

 

13.LA MĂRȚIȘOR – „NOI ȘI CARAGIALE” –

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: EUGENIA APETROI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

 

14.PERSONA – „DL GOE”, DUPĂ IL CARAGIALE

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: MARIA CIUBOTARU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

 

15.VESTITORII – „CU FERICIREA … NU-I DE GLUMIT”, DUPĂ MIRELA ȘOVA

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: GEORGETA MURĂRAȘU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „D. PĂTRĂȘCANU”, TOMEȘTI

 

 

16.PERSONA – „VIZITĂ”, DUPĂ IL CARAGIALE

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: MARIA CIUBOTARU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

 

17. CONSTELAȚIA ORION – „BALTAGUL”, DUPĂ MIHAIL SADOVEANU

PROFESORI ÎNDRUMĂTORI: ELENA MAFTEI,

MARIANA COJOCARIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SATU NOU

 

18.MĂȘTILE VESELE – „ÎN ȚARA DE NICĂIERI”

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ANA HEGYI-PURICE

PALATUL COPIILOR, IAȘI

 

19.RAM – „POVESTEA COPACULUI BĂTRÂN”,

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ANA HEGYI-PURICE

PALATUL COPIILOR, IAȘI

 

20.SO TRUPA – „ANGAJARE DE CLOVN”, DUPĂ MATEI VIȘNIEC

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ANA HEGYI-PURICE

PALATUL COPIILOR, IAȘI

 

 

21.VICTORIȚA – „CELE DOUĂ PRIVEGHETORI”, DE DUMITRU SOLOMON

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: MONICA OLARU

ȘCOALA PROFESIONALĂ „IONEL TEODOREANU”, VICTORIA

22.NĂZDRĂVANII ÎN ACȚIUNE – „SOACRA CU TREI NURORI”, DUPĂ ION CREANGĂ

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: EVA PAVĂL

ȘCOALA GIMNAZIALĂ COSTULENI, STRUCTURA COVASNA

 

23.SPĂRGĂTORII DE RÂS – „PROBĂ DE DACTILOGRAFIERE”

PROFESORI ÎNDRUMĂTORI: ELENA CIUBOTARIU

IRINA DURDUREANU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

 

24.MOZAIC – „CEI 7 ANI DE-ACASĂ”, CAMELIA ZUZA

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: CAMELIA ZUZA

ȘCOALA PROFESIONALĂ MOGOȘEȘTI

 

25.TRUPA FĂRĂ NUMĂ – „CUCOANELE DE LA BĂRZOIENI”, DUPĂ VASILE ALECSANDRI

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ANA-MARIA HURJUI

ȘCOALA GIMNAZIALĂ COSTULENI, STRUCTURA COVASNA

 

26. INTERTERENE – „Bubico”, IL CARAGIALE Dupa

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ELENA CIUBOTARIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI

 

27.ISTEȚII – „ZBATEREA LACRIMILOR”, DE MIRELA SOVA

PROFESOR ÎNDRUMĂTOR: ELENA CIUBOTARIU

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO”, IAȘI